Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Совети против ‘рчењето

Објавено

на

‘Рчењето е непријатна појава која освен што ги вознемирува оние кои спијат покрај нас, му штети и на сaмата личност која ‘рчи. Стручњакот за сон, Кетрин Хол открива неколку едноставни, но делотворни трикови кои ќе помогнат да се престане со таа лоша ноќна навика.

Првиот совет гласи: гласно повторување на самогласките – неколкупати на ден, по неколку минути.

– Повторувањето на А-Е-И-О-У може да Ви помогне да престанете да ‘рчите бидејќи ги зајакнува мускулите во грлото и ги спречува вибрациите при спиењето што предизвикуваат ‘рчење, појасни Хол

 2. Туширајте се со топла вода пред спиење

‘Рчењето често е предизвикано од алергени кои ги иритираат носните шуплини и доведуваат до нивно стеснување, а пареата од топлата вода може да ја навлажни внатрешноста на носот и човекот подобро да дише ноќе и да го намали ‘рчењето.

3. Не јадете доцна навечер

Одењето в кревет со полн стомак создава дополнителен притисок врз градите и белите дробови, па и тоа може да предизвика ‘рчење. Затоа, Хол советува да се јаде порано, најмалку четири часа пред легнување, кога храната веќе ќе е сварена и ќе го намали ‘рчењето.

4. Миленичињата вон спалната соба!

– Ако уживате во гушкањето со домашното милениче в кревет, понекогаш постои поврзаност меѓу неговото крзно и алергиите кои често нè погодуваат и можат да ги влошат дишните проблеми кај човекот. Хол смета дека сопствениците на домашни миленици треба да ги држат своите „пријателчиња “ вон спалната соба, особено ноќе, истакна таа.

5. Вежби за уста

Тие помагаат во зајакнувањето на мускулите во устата коишто го контролираат ‘рчењето. Најсоодветната вежба е лизгање на врвот на јазикот назад кон непцето, кон грлото или само притискање на јазикот на непцето.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 28 минути

Дечиња чекаат топол дом и внимание, но во Гостивар нема интерес за згрижувачки семејства

Македонијапред 1 час

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 2 часа

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 2 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 3 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 5 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 6 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 6 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 8 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена