Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Совети за цврст сон кај бебето

Објавено

на

Јапонски и италијански истражувачи предложија метод за заспивање на бебето за само 13 минути. Според ова, родителот ќе го смири детето кое плаче држејќи го в раце и движејќи се, а кога тоа ќе заспие, дури по неколку минути, полека се става во креветчето.

Куми Курода од Научниот институт „Рикен“ во Јапонија, која е еден од авторите на истражувањето, го објаснува тоа. Препораките гласат – детето треба да се држи блиску до телото, шетајќи пет минути низ собата, со стабилно темпо без нагли движења, вели написот во списанието „Карент бајолоџи“ (Current Biology). Кога малечкото ќе заспие, родителот го држи в раце и седи мирен уште пет до осум минути, пред да го стави во креветчето.

– Многу родители страдаат затоа што нивното бебе плаче ноќе. Тоа е голем проблем, особено за неискусните родители, што може значително да го подигне нивото на стрес кај родителот и, во ретки случаи, дури и да доведе до злоупотреба на деца, вели Курода.

Таа и нејзините колеги гледале како реагираат децата во четири ситуации: кога нивните мајки ги држеле в раце при движење, во раце и седечка положба, при лежење во креветче и она кога нежно го нишкаат бебето. Нивното однесување го снимиле камери, а ЕКГ-уреди им го мереле пулсот.

Расплаканите деца се смириле по само 30 секунди носење низ собата, а отчукувањата на срцето им се намалувале. Сите деца престанале да плачат, а половина од нив заспале.

Но, ако мајката веднаш го спушти во креветчето, третина од бебињата се будат во рок од 20 секунди. Веројатноста да се разбудат била многу помала кога мајка им ги држи в раце уште неколку минути по заспивањето.

Слично смирувачко дејство имало и ставањето на детето во креветче што се лула. Спротивното е ако мајката се обидува да го смири детето седејќи со него во раце или веднаш го спушти во креветчето.

Иако во истражувањето учествувале само мајки, Курода верува дека исто би било и со таткото или трето лице кое се грижи за бебето. Според науката, причина за тоа се посебниот природен однос и еволутивните врски што ги има само кај цицачите.

Бидејќи во ова истражување учествувале само 21 дете, научниците забележуваат дека овие резултати треба да се потврдат со поопсежни испитувања.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 1 минута

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 58 минути

Во Гостивар приведувања заради семејно насилство и марихуана

Гостиварпред 2 часа

Околу 160 возачи во Гостивар казнети лани оти не пропуштале пешаци

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 6 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 7 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 18 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 19 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 21 час

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 22 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 23 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 1 ден

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 7 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена