Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Совети за нега на кожата со шеќер и сол

Објавено

на

 Шеќерот и солта се незаменлив дел од готвењето, но според познавачите, може да се користат и во домашната козметика. Имено, од нив се прават пилинзи кои го чистат лицето и телото, како и мелем за испукани петици и лакти.

Морската сол се става во креми и течности за мачкање кои ја навлажнуваат, негуваат, чистат и омекнуваат кожата. Сепак, морската сол обично се препорачува за телото, бидејќи кристалите се поголеми и можат да ја повредат кожата на лицето, која е почувствителна. А, и ако има раничка или мозолчиња на кожата, попрепорачливо е шеќер за правење на домашниот пилинг.

Постојат многу лесни рецепти за пилинг со морска сол. Може, на пр., да се измеша со малку лосион за тело. Советот потоа гласи – под туш, тријте ја кожата со движења на масажа, за да стане мазна и нежна.

И обичната кујнска сол дома може да се претвори во одличен пилинг, што во умерена количина, може да се нанесе и на лице, претходно убаво исчистено… Се меша помала количина со масло од бадем или дрвото арган и потоа нежно се масира. Ова ќе ги отстрани црнките од лицето. Друг рецепт со иста намена е – мешање половина лажичка кујнска сол, сода бикарбона и лажица масло.

По напорен ден, бањата со морска сол го опушта телото. Во неколку платнени ќеси се става 1-2 кг. морска сол. Тие се редат во кадата и се потопуваат во неа пред човекот да легне внатре. Бањата трае 10-15 минути.

На крајот на летото многу луѓе имаат проблем со испукани петици, поради носењето сандали или отворени чевли. За омекнување на кожата тука се препорачува шеќер. Потребни се три лажици шеќер и две лажици маслиново масло. Тоа се меша и се нанесува на испуканата кожа. За сѐ тоа да биде поделотворно, се масира пет минути. Потоа кожата се мие со топла вода. Ова се повторува неколкупати неделно.

Шеќерот, исто така, помага за суви лакти.

Следниот рецепт гласи – измешајте две лажици шеќер со две лажици органско кокосово масло. Се меша сѐ додека не се формира еднолична погуста смеса и потоа се нанесува подебел слој којшто се трие со нежни движења на кожата. Оставете да делува 20 минути, потоа избришете го тоа, измијте со топла вода и исушете со крпа. Оваа постапка се повторува двапати неделно.

За сјај на косата, пак, повторно е тука шеќерот на помош. Потребна е мала количина шампон, неколку капки етерично масло по ваш избор и две лажици шеќер. Ако косата е сува, се додава масло од портокал, грејпфрут или лимон.

За чувствителен скалп, склон кон брзо мастење, советот гласи – користете масло од чајно дрво. Смесата се нанесува на влажна коса, се масира пет минути, па оставете уште пет минути и на крајот добро измијте со топла вода. Се препорачува ова да се користи еднаш на две недели.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Здравје и убавинапред 1 час

Еве зошто треба да јадете печурки почесто

Гостиварпред 4 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 5 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 5 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 6 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 7 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 9 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 10 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 10 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 10 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 12 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 13 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена