Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Совети за посилен имунитет наесен

Објавено

на

  Со наближувањето на есента и зимата, важно е да се сосредоточиме на зајакнување на имунитетот. На имунолошкиот систем може да влијаат стресот, начинот и квалитетот на спиење, но и, особено, храната што ја јадеме. Следат некои од најлошите навики во исхраната што можат да го ослабнат човековиот имунитет.

  Консумирање премногу алкохол

  Според американската нутриционистка Мери Албус, консумирањето премногу алкохол може негативно да влијае на нашиот имунитет.

  – Алкохолот може да го потисне имунолошкиот одговор на телото на зараза. Со пиење алкохол, на телото може да му треба повеќе време да ја препознае и одговори на заразата во развој, вели Албус.

  Алкохолот може да го ослабне нашиот имунитет и со промена на апсорпцијата на потребните хранливи материи. Албус вели дека тој ја инхибира апсорпцијата на виталните хранливи материи, како што се витамин Ц и цинк, кои се важни за имунолошкиот систем.

  – Прекумерното консумирање алкохол може да направи симптомите на некоја болест да траат подолго и да станат потешки отколку што би требало, вели Албус.

  Премногу шеќер

  Албус напоменува дека и премногу шеќер во исхраната може да го ослабне имунитетот.

  – Истражувањата го поврзуваат честото внесување храна богата со шеќер – со ослабена имунолошка функција. Белите крвни зрнца, кои се клетки вклучени во борбата против заразата, се негативно погодени од прекумерниот внос на шеќер, што може да ги спречи ефикасно да се борат против болестите!, објаснува таа.

  Јадење премногу сол

  На возрасно лице му требаат околу 2.300 милиграми натриум дневно, а некои внесуваат просечно околу 3.400 мг. дневно. Прекумерниот внос на сол може да има траен здравствен ефект.

  – Јадењето храна богата со натриум, која е и доста преработена, може да предизвика воспаленија во телото и да ја зголеми опасноста од хронични заболувања, вели нутриционистката.

  Недоволно овошје и зеленчук

  Според Мет Мацино, исто така нутриционист, нам ни треба повеќе овошје и зеленчук во исхраната за да се одржи имунолошкиот систем.

  – Овошјето и зеленчукот содржат големи количини на витамини, минерали и антиоксиданси, а овие соединенија се неопходни за поддршка на реакциите на Вашиот имунолошки систем и борба против болестите, вели Мацино.

  Овошјето и зеленчукот имаат и растворливи влакна, поради што всушност, се корисни за имунитетот.

  – Растворливите влакна се храна за бактериите што живеат во нашите црева, а здравиот микробиом комуницира и го поддржува нашиот имунолошки систем, додава тој.

  Недоволно витамин Д

  – Витаминот Д е една од најважните хранливи материи за поддршка на здрав имунолошки систем, поради неговите антиинфламаторни својства за кои е познато дека ја подобруваат функцијата на имунолошките клетки, вели Мацино.

  – Ако работите цел ден од дома и не се изложувате на сончева светлина колку што треба, или ако сте среде сезона на дождови, можеби ќе сакате да размислите за земање витамин Д со додатоци, за да го зајакнете имунитетот, советува стручњакот.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 8 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 9 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 12 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 14 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 16 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 17 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 19 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 20 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 1 ден

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 дена

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!