Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Советот ќе одлучува за изградба на Туристички инфо центар во Гостивар

Советот на општина Гостивар утре (15 април) ќе ја одржи тринаесеттата седница со единствна точка на дневниот ред, предлог – одлука за одржливост на Туристички информативен центар.

Како што е наведено во предлог-одлуката, се работи за одобрување на финансии за реализација на проектот “Паметни Инфо и Промо Центри”, односно за изградба на монтажен објект Туристички инфо центар, предвиден на локација во центарот на градот.

Во образложението стои дека проектот Паметни Инфо и Промо Центри (Smart Tourist Info and Promo Offices) е највисоко рангиран на регионалните форуми одржани во Полошки плански регион во рамки на проектот: “Одржлив и инклузивен рамномерен  регионален развој” финансиски поддржан од Министерство за локална самоуправа и Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ), а спроведуван од страна на Центарот за Развој на Полошкиот плански регион, врз основа на приоритетност.

 

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!