Поврзи се со нас

Гостивар

Советот на Гостивар ќе предложи членови во одборите на ЈП за Русино – еве ги имињата

На утрешната седница на Советот на Општина Гостивар ќе се најдат предлог-одлуки за именување на членови во Управниот и Одборот за финансиска контрола на Јавното претпријатие Русино/Полог, кое е регионално и треба да ги преземе надлежностите околу управувањето и менаџирањето со депонијата Русино.

Како што може да се види од предлог-одлуките, за членови на Управниот одбор ќе се предложат:Гајур Изаири, Руфат Селими и Дритан Саити.

За член на Одборот за вршење на контрола на материјално-финансиско работење ќе биде предложена Виолета Столеска.

По овие предлози најпрво расправа Комисија за прашања на верификација, избори и именувања на состанок кој беше закажан за денес напладне.

Додека стојат незавршени процедурите за ставање во функција на ЈП Русино/Полог, расте револтот и загриженоста кај гостиварци за депонијата, каде секојдневно има пожари, а чадот и непријатната миризба се шират низ градот. Граѓаните на Фејсбук формираа група Стоп депонија Русино!Чист воздух за Гостивар на која постојано се споделуваат фотографии и видеа од лошата состојба на депонијата и последиците врз околината.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!