fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Советот на Гостивар не гласаше за избор на членови на УО на ЈП Русино

Објавено

на

Изборот за членови на Управен одбор на ЈП Русино беше тргнат од дневен ред на денешната седница на Советот на Општина Гостивар.

“Комисијата на состанок донесе одлука да се повлече точката на барање на иницијативата Стоп Русино. Тие имаа повеќе барања кои општината ги исполни, како поставување камери, изолирање на пожарите, чувари и сл. Останатите барања за санирање и дислокација се надлежност на Министерство за екологија.”, објасни советничката Њомза Шаќири.

Сите советници гласаа за точката за избор на членови на УО да се тргне од дневен ред. На седницата се обрати и Анастасија Дукоска која се заблагодари за поддршката и информираше за вчерашната средба со министерот за екологија.

“Со министерот постигнавме договор да почне санација и планот за управување со отпад да се дополни со рок од 5 години за дислокација на Русино. Борбата продолжува за да се исполнат ветувањата” рече Дукоска.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!