Поврзи се со нас

Гостивар

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на денешната 34-та седница со 20 гласа ЗА и 9 воздржани ја изгласа одлуката за избор на компанија за воспоставување на јавно-приватно партнерство за проектирање, изградба, финансирање, стопанисување и поставување на соларни панели на објектите кои се во сопственост на Општина Гостивар.

„Компанијата „Бурими 21“ од Длапкин Дол, Кичево, беше единствената компанија која се пријави на јавниот оглас, со финансиска понуда од 330 милиони денари, по што комисијата ја разгледа понудата и ја потврди за прифатлива“, образложи Башким Асани од канцеларијата за локален економски развој.

Одлуката за јавно-приватно партнерство предвидува поставување на соларни панели на вкупно 29 објекти, на општинската зграда, училиштата, градинките, спортската сала и други јавни општински објекти со вкупна површина од 44.000 м2, на период од 25 години.

На седницата беа усвоени неколку одлуки врзани со функционирањето на Јавните претпријатија „Комуналец“ и „Градски паркинг и зеленило“, како и распределба на средства од Буџетот на Општина Гостивар.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена