fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Советот за безбедност предлага прогласување на кризна состојба

Објавено

на

Советот за безбедност ќе и предложи на Владата да прогласи кризна состојба на територијата на целата држава во траење од 30 дена, информираше по завршувањето на состанокот на Советот, претседателот Стево Пендаровски. Во услови на кризна состојба, државата добива надлежност да управува со ресурсите на државната управа, јавните претпријатија, на општините и градот Скопје, вклучувајќи ги и приватните здравствени установи.

„Имаше многу шпекулации, да појасниме дека тоа не значи национализација, ниту нешто надвор од законските рамки. За сите услуги кои ќе се добиваат во приватните здравствени установи, тие ќе имаат компензација соодветно на законот, а државата ќе се јави само во улога на менаџер.“, рече претседателот.

Премиерот Зоран Заев изјави дека Владата вечерва или најдоцна утревечер ќе одржи седница и ќе донесе одлука за кризна состојба.

На седницата, покрај редовните членови на Советот, по покана на Пендаровски присуствуваше и министерот за здравство, Венко Филипче.

„Периодот е критичен и со оваа динамина на дијагностицирање новозаразени, очекуваме да продолжи критичен период. Ќе има потреба од дополнителни болнички капацитети, тоа се случува во цел регион, има огромен пораст иако некаде има и порестриктинви мерки. Сите ресурси ќе ги земеме предвид и за целото тоа менаџирање ќе бидат одговорни државните јавни институции“, рече Филипче.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Гостиварка го пријавила партнерот за напад и обљуба

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!