fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Совршен летен десерт – Колачи со сладолед

Објавено

на

Ова е рецепт за летен сладок десерт, кој сигурно ќе ви се допадне. Спојува благо со сладолед во лајк варијанта, се топи во уста и е убав за очи, па лесно може да воодушевите гости.

Состојки:

-1/2 шолја кафен шеќер

1 пакување сладолед од ванила

1/2 шолја путер

1/2 лажичка екстракт од ванила

1 лажица млеко

1 шолја брашно

1 лажица какао

1/4 лажичка сол

1/4 шолја кокосово масло

1 чоколада за готвење

Подготовка:

-Измешајте ги шеќерот, омекнатиот путер, додадете ги екстрактот од ванила и млекото и мешајте  додека не се соединат состојките. На крај, додадете го брашното, какаото и солта, и продолжете со мешањето додека не добиете смеса како тесто.

-Добиената смеса ставете ја во помал плех обложен со хартија за печење, распоредете рамномерно. Потоа ставете го сладоледот (кој претходно ќе го подготвите според упатството, без замрзнување) и рамномерно распоредете го преку целото тесто. Ставете го во замрзнувач неколку часа.

-Исечете го колачот на еднакви коцки. Растопете ја чоколадата на пареа, заедно со кокосовото масло, додека смесата не стане комплетно течна и хомогена. Полијте ги коцките, вратете во замрзнувач околу половина час и сервирајте ги.

напомена: наместо брашно може да се користат мелени бисквити.

 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!