fbpx
Поврзи се со нас

Вести

СП 2017: Плаши се, Норвешка.. Македонија оди на победа!

Објавено

на

Денес (21.01.2017) сабота е голем ден за Македонскиот ракомет, може да биде и најголем до сега. “Црвено-жолтите” на 25-тото Светско првенство кое се одржува во Франција, ја имаат честа да ја отворат серијата осминафинални натпревари, откако за официјален термин беше утврден 16 часот.

За противник ја имаме репрезентацијата на Норвешка која заврши како второпласирана од групата А. Во групата успеа да ги победи Полска, Русија, Бразил и Јапонија единствено загуби од Франција. Резултатите само потврдуваат каков противник имаме во наредната битка каде нема право на грешка. Поразениот си оди дома.

Но, Норвешка и не е непобедлива. Македонија досега има шест меча против Норвешка, две победи, едно реми и три порази. Свежи се спомените од последното Европско во Полска, Норвешка се спасуваше во последните секунди, натпреварот заврши (31-31), Кире Лазаров постигна 11 голови.

Денес е нов натпревар. Македонија игра за историски успех, после многу години имаме победнички дух, препознатлива игра и селектор кој си ја знае работата и сака пиво. Скромни како секогаш репрезентативците, спортски се надеваат на успех но одмерени во своите изјави. Дефинитивно без Дејан Манасков кој е повреден и нема да може да им помогне на соиграчите.

Еуфоријата си го прави своето, почетокот на натпреварот се наближува, сепак сме “газеле” и појаки репрезентации од Норвешка. Навиваме, ракометарите да ја израдуваат Македонија!

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!