Поврзи се со нас

Спорт

СП 2022: Уште една сензација на Мароко, ја победи Португалија во четвртфиналето

Објавено

на

Репрезентацијата на Мароко ја победи Португалија во четвртфиналето на Светското првенство во 2022 година. Средбата на стадионот Ал-Тумама во Доха заврши со резултат 1:0.

Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Јусеф Ен-Несири во 42. минута.

Португалскиот напаѓач Кристијано Роналдо го започна натпреварот на клупата за резерви. Тој влезе на теренот во 51. минута на местото на Рубен Невес. Овој натпревар за Роналдо беше 196-ти натпревар во кариерата за репрезентацијата. Тој го повтори светскиот рекорд по број на натпревари за репрезентации.

Во судиското надополнување, мароканскиот напаѓач Валид Шедира за две минути доби два жолти картони и беше исклучен.

Репрезентацијата на Мароко се пласираше во полуфиналето на Светското првенство за прв пат во својата историја. За пласман во финалето на турнирот во Катар, селекцијата ќе ги одмери силите со победникот од натпреварот Англија – Франција, кој ќе започне вечерва во 20 часот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена