fbpx
Поврзи се со нас

Вести

СП Франција: Македонија го победи Тунис со 34:30

Објавено

на

  Македонија го победи Тунис со 34:30 и речиси сигурно обезбеди најмалку осминафинале на Светското првенство во Франција. Нашите момци имаа негатива, но се вратија во последните 15. минути од натпреварот и остварија важна победа.

  „За мене ова е една навистина слатка победа. Знаеме што ни одзеде Тунис во април. Губевме долго време, но не се предадовме, успеавме да се вратиме и да победиме“, изјави Миркуловски по победата.

  Тимот не смее да влезе во еуфорија, бидејќи сето ова е само почеток на Мундијалот, кој допрва би требало да ни донесе многу радости.

  „Ракометарите се хероите, затоа капата долу за нив, поради начинот на кој го одиграа целиот меч. Победата е голема и слатка, но не смее да има еуфорија. Пред мечот знаев дека натпреварот ќе биде многу тежок. Тоа и се обвистини. Презадоволен сум од моите ракометари. Игравме сите за еден и затоа сум им благодарен. Во првото полувреме игравме добро, но на почетокот од вториот дел дојде до пад во концентрацијата. Сепак, севкупно гледано, нашиот напад „седум на шест“ беше одличен. Ќе беше вистинска штета ако не победевме, по сето она што го одработивме на тренинзите во подготвителниот период“, потенцираше Червар.

  Еден од хероите на оваа средба секако беше и голманот Благојче Трајковски, кој влезе во игра и во серија од неколку одбрани го најави пресвртот на нашата селекција.

  „Секој збор на Червар за нас новајлиите е благодет. Секогаш ни дава поддршка, а неговите зборови многу значат. Имавме притисок, особено дебитантите, но како што средбата одминуваше се опуштавме и бевме се подобри“, изјави Трајковски.

  Задоволен од пресвртот и победата беше и капитенот Кирил Лазаров, кој истакна дека денот го поминал во дружба со дебитантите, обидувајќи се што е можно повеќе да го намали притисокот врз нив.

  „Не ми се допаѓа играта која ја имавме во првиот дел. Најважно е што го скршивме мразот, ги освоивме тие два бода. Сега треба да се одмориме добро, победивме една добра репрезентација, нема да ја потцениме Ангола, нивниот резултат со Словенија залажува. Мора да го добиеме тој натпревар но и да добиеме други играчи во ростерот кои ќе ни помогнат во следните натпревари“, изјави Лазаров.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 6 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 6 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 11 часа

  Владиците г.Пимен и г.Јосиф отслужија молебен на гробот на Св. Кирил

  Вестипред 13 часа

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 15 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 16 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 17 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 18 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 19 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 1 ден

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 1 ден

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 1 ден

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 1 ден

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 6 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена