fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Спасени три животи до сега, лекарите се поклонија на девојката донор

Објавено

на

Успешно заврши првата трансплантација на бубрег, а во тек е втората трансплантација кај 40 годишен пациент со хронична бубрежна болест, кој исто така ќе добие бубрег од починатата девојка, чие срце пак беше всадено ноќеска на 22 годишно момче. Благодарение на семејството на 21 годишната девојка Верче Белчовска кое ги донираше органите, до сега се спасија три животи, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Министерството за здравство информираше дека во понеделник наутро коската со метастази на пациент кој се лекува на Клиниката за ортопедија, ќе биде заменета со здрава коска од починатата девојка. Уште десетина пациенти кои боледуваат од карцином кој им ги оштетил коските и пациенти со тешки фрактури кај кои нема можност да се стават протези ќе добијат заменски коски од починатиот донор.

„Голема благодарност до семејството на починатата пациентка кое се согласи да ги донира органите на својата ќерка. Огромна е жалоста за загубата на младата пациентка, но голема е утехата дека нејзиниот живот ќе продолжи преку неколку други.“, истакна МЗ.

Тимот лекари и се поклонија на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи и да спаси други човечки животи.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!