Поврзи се со нас

Вести

Спасовски: Го имаме мнозинството во Советот, мора да го имаме и Невзат Бејта за градоначалник

Објавено

на

 

„Овие Локални избори имаат историско значење за Македонија. Правењето на коалицијата на СДСМ и ДУИ во првиот изборен круг, се случува за прв пат во Македонија и претставува сериозна визија за иднината на државата.Ова е почеток на сериозно партнерство, базирано на вистински вредности како транспарентност, чесност, одговорност. Програмата на СДСМ за локалните избори во Гостивар ја доби поддршкаа на граѓаните во првиот круг и најважно е што Програмата ја прифати и идниот градоначалник Невзат Бејта. Затоа порачувам – го имаме мнозинството во Советот на општината, а на 29-ти мора да го имаме и Невзат Бејта како градоначалник кој ја има сто процентната поддршка на Владата за реализирање на ветените проекти“, изјави на синоќешната трибина во Гостивар, Оливер Спасовски потпретседател на СДСМ повикувајќи ги гостиварци во вториот изборен круг да ја дадат поддршката за кандидатот на ДУИ.

Бејта во своето обраќање се осврна на неколку покрупни проекти предвидени во неговата Програма: изградба на нов мост, реконструкција на плоштадот, водовод за најголемите села Чегране и Форино, решавање на проблемот со регионалната депонија, колектор за канализиација и нова водоводна мрежа.

„Добивме поддршка од Владата и некои проекти веќе се реализираат. Сега имам и ветување дека ќе бидат поддржани повеќето проекти. А гаранција дека ќе работиме успешно е и тоа што во советот обезбедивме мнозинство“, рече Бејта.

Потпретседателот на СДСМ, Спасовски зборуваше и за сработеното во првите 100 денови од Владата и ги нагласи покрупните зафати и законски решенија кои биле донесени во тој период: законот за минимална плата, законот за стечајните работници, укинувањето на радио дифузната такса, ефтината тарифа за електрична енергија и укинувањето на рекламите за владино рекламирање, со што биле обезбедени 30 милони евра за МРТВ.

„Со победата на овие избори му беше зададен последниот удар на режимот и на Никола Груевски, на криминалот и корупцијата. На овие избори се зпочнува нов пат, пат на нови визии и заедништво во оваа наша земја“, порача Спасовски.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена