fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Спасовски преку времено отворениот граничен премин Стрезимир во посета на косовска Рестелица

Објавено

на

Граничниот премин Стрезимир на македонско–косовската граница од вчера е времено отворен за преминување со лична карта или пасош. Министерот за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски денес го помина граничниот премин и беше во посета на селото Рестелица, општина Драгаш, во регионот на Гора.

„Заедничката посета на општината Драгаш во Косово, каде живеат наши луѓе заедно со граѓани од општина Маврово – Ростуше, што ја организиравме со градоначалникот Медат Куртовски е многу значајна активност. Ваквите пријателски посети и средби со граѓаните на нашите две држави отвораат нови можности и коридори за комуникација во новите следни предизвици, а се со цел подобрени услови за жителите во овие околни места и подобра иднина“, изјави Спасовски, кој при посетата се сретна со косовскиот министер за внатрешни работи Бејтуш Гаши и директорот на полицијата на Косово, Наим Реџа.

„Ние како општина ќе продолжиме со активно лобирање за трајно отворање на овој граничен премин како и обезбедување на нормални услови, односно асфалтирање на овој правец.“, рече градоначалникот на Маврово Ростуше, Медат Куртовски.

Преминот „Стрезимир“ кон Косово е времено отворен од 18 до 20 август.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!