fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Објавено

на

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски заедно со државната секретарка, Магдалена Несторовска денес остварија работна посета на Општина Маврово-Ростуше каде со градоначалникот на општината, Медат Куртовски разговараа за безбедносната состојба во општината и овој регион како и за  посветеноста на локалните власти во изградба и реконструкција на повеќе објекти од битно значење за граѓаните.

,,И  во најтешките моменти на кризата со пандемијата Ковид -19 , продолжуваме целосно да ги реализираме  важните инвестиции, да инвестираме во суштинските области и во државните капацитети кои ќе генерираат напредок и прогрес“, истакна министерот.

Градоначалникот Куртовски искажа задоволство од соработката со безбедносните служби и во овој исклучително тежок период на пандемија.

Спасовски и Несторовска  направија обиколка во близина на полициското одделение во Ростуше каде во тек се интензивни градежни активности.

Во поглед на безбедносната состојба на овој регион нарушувањата на јавниот ред и мир споредено со истиот период минатата година заради Ковид -19 пандемијата се значително намалени, но од полициското одделение велат дека и во овие специфични услови на пандемија се карактеризираат со добра покриеност на регионот со патролни служби и редовни активности на полициските службеници. Така во поглед на стапката на криминалитет за изминативе девет месеци од 01.01.2020 до 30.09.2020 од 35 кривични дела кои се гонат по службена и приватна тужба расчистени се 20 или процентуално 75%.

„Наш врвен приоритет и во иднина останува да вложуваме во условите за работа, во техника и опрема бидејќи само со подобри услови за работа полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност, што директно влијае на унапредување на квалитетот на животот на сите граѓани“, рече министерот Спасовски

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!