Поврзи се со нас

Македонија

Спасовски: Впишувањето во диптихот на светиите на Свети Кирил Лешочки од огромно значење за македонскиот народ и МПЦ

Објавено

на

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот фејсбук профил објави дека му претставува неизмерна чест и задоволство што присуствувал на канонизација за Светител на Кирил Лешочки, а воедно и одбележување на 10 години хиротонија за епископ на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во тетовскиот соборен храм „Свети Кирил и Методиј”.

-Денеска, Светиот Архијерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, со чинот на канонизација, со кој чиноначалствуваше Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, и со Света Божествена Литургија, го вброи во редот на светиите, Свети Преподобен Кирил Пејчиновиќ, македонски просветител и црковен деец, не само на просторите на тетовско-гостиварската епархија, туку и пошироко, низ целата држава, напиша Спасовски на Фејсбук.
Впишувањето во диптихот на светиите на Свети Кирил Лешочки, како што посочува Спасовски, има огромно историско, културно и духовно значење за македонскиот народ и македонската православна црква. – Светоста е основниот мотив за живот на христијаните, а со ваков чин се напојуваат срцата на Христољубивите души. Нека овој чин биде духовен плод – уште еден молитвен покровител за верниот македонски народ, додава тој.

Спсосвски упати најискрени честитки до Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, за големиот животен хуманитарен подвиг, за еден поинаков начин на живот, мислење и сфаќање, особено за ова време, како и за целосната предаденост кон Христа.

-Дозволете ми да споделам една мисла од Владиката Јосиф – „Децата од домовите се моето големо семејство, ако ги заборавам, сум се заборавил себе си.” Таквото милосрдие е основната добродетел во христијанството. Нека уката од Свети Кирил Лешочки и од Владика Јосиф, бидат пример во верата, во ревноста, да се проповеда спасението со кое Христос го трансформираше и човекот и светот.  Нека е за многу години!, напиша Спасовски на Фејсбук.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 16 минути

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 4 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 5 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 7 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 7 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 19 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 22 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 1 ден

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена