Поврзи се со нас

Гостивар

Спласна интересот за вакцини против ковид во Гостивар, трета доза примиле 15-тина лица

Објавено

на

Значително е намален интересот кај населението од Гостивар и гостиварско за антиковид вакцинација. Пред пунктот на Здравствениот дом нема гужва, за разлика од периодот на воведување на рестрикциите за невакцинирани и силен ковид бран, кога пред имаше редици и за вакцина се чекаше со часови.

На дневна основа во пунктот во градот со прва доза се вакцинираат околу 50-тина граѓани, плус до 30 во пунктовите во Врапчиште и Чегране.

„На пунктот во Гостивар работиме, како и претходно, од 8 до 18 часот, но интересот за вакцинација за прва доза е намален за разлика од јули, август, септември. Веќе нема гужви како претходно“, рече д-р Дафина Богданоска од Здравствниот дом Гостивар.

Кон крајот на септември во земјава започна вакцинација и со трета доза. Препораката најпрво важеше за медицинари, постари и лица со имунолошки болести. Но, потоа се дозволи за сите граѓани. Вакцинираните со Синовак и Синофарм трета доза може да примат откако ќе поминат 3 месеци од втората, а вакцинираните со останатите вакцини по шест месеци.  

„Околу 15 граѓани до сега побарале да бидат вакцинирани со трета доза. Граѓаните добиваат СМС порака, откако ќе помине определеното време, зависно со која вакцина се претходно вакцинирани и потоа може да дојдат и да примат трета доза, која е исклучиво Фајзер. Инаку моментално и за прва доза вакцинираме само со Фајзер“, вели д-р Богданоска.

Гостивар е со стабилна ковид состојба. Новозаразени се регистрираат во мал број, активно болни има вкупно 64.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 13 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена