Поврзи се со нас

Македонија

Спојување на предметите е дел од реформата и ќе продолжи, вели Шаќири

Објавено

на

Вкупно 15.620 ученици денеска полагаат државна матура, а резултатите за овој испит ќе бидат објавени на 10 јуни од страна на Државниот испитен центар, информира денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири на почетокот на полагањето во СОУ „Ибрахим Темо“ во Струга.

-Денеска учениците од четврта година го полагаат првиот екстерен испит, наредниот период ќе биде вториот, па продолжуваат со два интерни испити и подготвување на проектната задача, истакна Шаќири.

По завршувањето на државната матура најави дека ресорното Министерство ќе побара од Владата да ги исполни барањата на Унијата на средношколци, за упис на универзитетите да се земе предвид еден од екстерните испити или првиот, но да се има предвид и вредноста во процес на упис на учениците во зависност на екстерните и интерни испити. Смета дека ова барање ќе биде реализирано бидејќи е на сите средношколци.

Според него, со новата концепција за спојување предмети досега немале никакви проблеми во петто одделение и посочи дека проектот ќе продолжи.

-После незадоволството кое го изрази Независниот синдикат можам да кажам дека во анализите на Бирото за развој на образованието што ги имаме направено во споредба на старата и новата концепција ние овој пат со спојување на предмети почнуваме само во шесто одделение. Тоа значи дека со новата концепција досега немавме никакви проблеми во петто одделение и ќе продолжиме. Гарантирам дека нема да имаме никакви проблеми, изјави Шаќири, одговарајќи на новинарски прашања.

Тој смета дека наставниците по географија ќе имаат ист број на часови за шесто одделение како и претходно.

-Новиот концептот за основно образование продолжува и во седмо, осмо и деветто одделение. Како министер побарав од Бирото за развој на образование да симулира распоред на тоа како треба да изгледа пред 1 септември во сите училишта и како тоа треба да изгледа во делот на модулите кои ќе ги предаваат наставниците, во начинот на реализација на настава во три вида на училишта големи, средни и мали. И овие анализи ќе ги презентирам и пак уверувам дека колективно ќе ја донесеме одлуката. Секогаш сме биле отворени за дијалог, појасни министерот за образование и наука.

Тој посочи дека ако анализите за наредната учебна година покажат дека се очекуваат поголеми последици подготвени се и отворени за дискусија и вети оти нема да дозволи последици за наставниот кадар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 42 минути

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 13 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 14 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 16 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 17 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 18 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 19 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 20 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 21 час

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена