fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Според ДЗС вработените во декември земале просечна плата од 26.836 денари

Објавено

на

Државниот завод за статистика ги објави месечните податоци за платите на вработените кои се однесуваат на месец декември. ДЗС пресмета дека просечната нето-плата во декември во земјава изнесувала 26.836 денари.

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Стручни, научни и технички дејности (9.3 %), Информации и комуникации (8.4 %) и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (6.8 %).

Меѓу најдобро платените во земјава се вработените во воздухопловниот транспорт, компјутерско програмирање, фармација, информации и комуникации, снабдување со електрична енергија и финансии.

Најниски плати имаат работниците во областите: заштитни и истражни дејности и производство на облека и кожа.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!