Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Според овие правила Евреите ги воспитуваат своите деца

Објавено

на

  Најдобар систем на воспитување на деца е довербата, така мислат Евреите.

  Ви ги претставуваме златните правила и методи , како Евреите од мали деца прават големи луѓе.

  Ова се нивните клучни правила за воспитување:

  Наградете ја самостојноста

  Просечните родители се убедени дека децата можат да успеат во животот доколку веруваат дека можат се. Во еврејските семејства, сосема е вообичаено да видите едногодишно дете како само ја јаде својата шницла. Тоа е затоа што Евреите дозволуваат на децата да работат сами, штом физички станат способни за тоа.

  Се е тешко додека не стане лесно

  За да станат независни, децата треба да бидат насочени кон нови знаења. Ако детето започне со некое хоби, родителите треба да го поддржат и охрабрат. Ако нешто не иде, тие на своите деца им велат дека секој почеток е тежок, а не дека за тоа се сеуште мали или не се способни.

  Довербата е најдобра награда

  Треба ли да ги наградуваме ваквите напори? Да, но не со слатки! Во еврејските семејства, детето се наградува со доверба. Доколку му е дадена некоја задача со доверба, тоа ќе се потруди и на крајот ќе го направи тоа како што треба.

  Не е се во изгледот

  Кога европските мајки би виделе како еврејските деца изгледаат додека се шетаат, тие би полуделе. Тие често се валкани со кал, прстите им се лепливи, колената полни со прашина, а копчињата од облеката недостасуваат… Евреите мислат дека бескорисно е да им се наметнува , на децата, да имаат секогаш чиста облека на себе, а  со тоа ги учат дека и не е се во изгледот и во убавината.

  Прифаќање на неуредноста

  Еврејските деца често се опкружени со хаос, што на нивните родители не им смета. Тие разбираат – ако детето е неуредно, кога тие ќе ги соберат сите работи, детето повторно ќе ги расфрли. Наместо да зборуваат околу несредената соба, Евреите им дозволуваат да живеат онака како што ним е комфорно, но им објаснуваат зошто уредноста е битна.

  Сета енергија се троши

  Родителите често се осеќаат исцрпено само кога ќе видат како децата на Евреите се однесуваат. Цел ден го поминуваат трчајќи наоколу, но никој нема да им дофрли „Не се качувај таму“, „Не го допирај тоа“, или „Смири се“. Родителите за овие енергични деца сметаат дека е битно да ја исфрлат насобраната енергија од себе, посебно додека се мали. Така кога ќе пораснат ќе имаат поголемо самодоверба и ќе бидат по упорни во своите цели.

  Мудра слобода

  На еврејските деца навистина им се допуштаат полно работи. На пример, цртање по ѕид во домот. Тоа  го сметаат за знак дека детето е надарено за сликање. Сепак постои граница која не смеат да ја преминат, а тоа е непочитување на семејството. За тоа казните се строги.

  Тато е главен, но и мама

  Почитувањето на родителите се всадува од најраната возраст. Секое дете во еврејско семејство знае дека неговите родители се главни, но она што го прават они е од помало значење. Поради тоа тие никогаш не зависат од родителите и не бараат од нив да завршат нешто наместо нив, туку тоа го прават сами.

  Детска самоконтрола

  Во еврејските семејства децата не се казнуваат така што нешто им се одзема. Напротив, кај нив постојат правила за одредени бенефити кои следат за исправни одлуки. Детето не учи низ казни и рестрикции, туку учи како да го исправи своето однесување за сопственото добро.

  Ништо не проаѓа не забележано

  Модерните психолози советуваат да не ги фалите своите деца за секое шкрабање кое ќе го направат. Евреите пак се убедени дека секое достигнување треба да се награди. Кога детето на една мајка Еврејка, донесе салфета со шкрабаници, таа ќе најде начин тоа да го покаже на остатокот од семејството како ремек дело.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 11 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 14 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 16 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 16 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 17 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 18 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 19 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 20 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 24 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена