Поврзи се со нас

Гостивар

Спортската сала во гостиварско Дебреше пуштена во употреба

Објавено

на

  Спортската сала на основното училиште „Фаик Коница“ во гостиварското село Дебреше, денес официјално беше пуштена во употреба. Објектот опфаќа површина од 1.200 метри квадратни, а инвестицијата која надминува 37 милиони денари е на Министерството за образование и наука.

  „Ова е свечен чин. Процедурите и обидите за изградба на салата почнале од 1994 година и после толку време и неуспешни процедури, дојдовме до ситуација овој објект да се заврши. Задоволството е големо, затоа што ова е спортска сала која по големина и критериуми важи за една од најдобрите во регионот.“, изјави Шабани.

  На отворањето на салата се обрати и градоначалникот Арбен Таравари.

  „По скоро три децении чекање и смена на четири или пет министри за образование Албанци, оваа капитална инвестиција стана реалност дури денес. Ова во друга држава не може да се случи, само овде. Му честитам на нашиот сограѓанин, заменик министерот за образование и наука, Арафат Шабани кој со својата заложба, овозможи работите во оваа сала да бидат завршени.“, рече Таравари.

  На пуштањето во употреба на спортската сала во Дебреше присуствуваше и потпретседателот на Собранието, Фадиљ Зендели, високи функционери од ДУИ, пратеничките Арта Биљали Зендели и Вјолца Адеми, заменик министерот за одбрана Башким Хасани и други.

  Освен за потребите на учениците, салата ќе служи и за организирање натпревари во мали спортови.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 23 минути

  Во супер возбудлив натпревар КК Гостивар загуби од Академија ФМП

  Гостиварпред 1 час

  Пријавени физички напади во Леуново и Долна Бањица

  Македонијапред 6 часа

  Ковид извештај на МЗ за последни 24 часа

  Гостиварпред 7 часа

  Собир во чест на мавровецот г.г. Доситеј II – возобновената камбана на црквата Св.Никола Летен биеше за јубилејот

  Спортпред 9 часа

  КК Гостивар ја пречекува екипата на Академија ФМП (19 часот)

  Вестипред 10 часа

  Спречен обид за атентат врз Ердоган, јавуваат турски медиуми

  Гостиварпред 12 часа

  Акција во Гостивар и Тетово-Возеле пијани, ќе платат „дебели“ казни и остануваат без дозвола

  Занимливостипред 12 часа

  Што стилот на облекување кажува за човекот?

  Македонијапред 1 ден

  Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

  Македонијапред 1 ден

  Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

  Гостиварпред 1 ден

  Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

  Гостиварпред 1 ден

  Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 3 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 2 недели

  Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 недела

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!