fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Спортската сала во гостиварско Дебреше пуштена во употреба

Објавено

на

Спортската сала на основното училиште „Фаик Коница“ во гостиварското село Дебреше, денес официјално беше пуштена во употреба. Објектот опфаќа површина од 1.200 метри квадратни, а инвестицијата која надминува 37 милиони денари е на Министерството за образование и наука.

„Ова е свечен чин. Процедурите и обидите за изградба на салата почнале од 1994 година и после толку време и неуспешни процедури, дојдовме до ситуација овој објект да се заврши. Задоволството е големо, затоа што ова е спортска сала која по големина и критериуми важи за една од најдобрите во регионот.“, изјави Шабани.

На отворањето на салата се обрати и градоначалникот Арбен Таравари.

„По скоро три децении чекање и смена на четири или пет министри за образование Албанци, оваа капитална инвестиција стана реалност дури денес. Ова во друга држава не може да се случи, само овде. Му честитам на нашиот сограѓанин, заменик министерот за образование и наука, Арафат Шабани кој со својата заложба, овозможи работите во оваа сала да бидат завршени.“, рече Таравари.

На пуштањето во употреба на спортската сала во Дебреше присуствуваше и потпретседателот на Собранието, Фадиљ Зендели, високи функционери од ДУИ, пратеничките Арта Биљали Зендели и Вјолца Адеми, заменик министерот за одбрана Башким Хасани и други.

Освен за потребите на учениците, салата ќе служи и за организирање натпревари во мали спортови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!