Поврзи се со нас

Гостивар

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Објавено

на

Учениците од основните училишта на подрачјето на гостиварската општина денешниот ден го исполнија со спортски активности, дружење и забава. Сојузот на училишни спортови Гостивар во соработка со општината и со поддршка на Агенцијата за млади и спорт, организираше спортски игри за основците под мотото „Забавен училишен спорт“. Децата на градскиот стадион имаа можност да спортуваат и да се рекреираат во најразлични категории, како скокање во вреќа, влечење на јаже, вртење на хулахоп, игри со топка…

„Овие настани ги организираме со цел да ја подигнеме свеста на учениците за поздрав живот преку психо-физичките активности. Сакавме училишната година да ја завршиме токму на ваков начин, со спортување и рекреација во корист на децата. Се надевам дека во иднина овие настани ќе заземаат се‘ поголема димензија“, рече претседателот на Сојузот на спортови Гостивар, Бурим Бешири.

На отворањето на спортските игри пред учесниците се обрати градоначалникот Арбен Таравари.

„Нема активност што ги спојува децата подобро од спортот, се радувам што денеска имаме токму таква активност. Во време кога децата се поврзани многу со смарт телефоните и компјутерите, како никогаш до сега, им требаат спортски активности. Овој настан е во тој правец, да ги оддалечиме децата од ИТ технологијата, а да ги доближиме до игрите, спортот, она што најдобро делува на срцето, телото и на мозокот“, кажа градоначалникот.

Претседателот на Федерацијата на училишни спортови на Македонија, Александар Туфекчиевски порача дека овие активности треба да се поддржуваат, за децата да се мотивираат што повеќе да се занимаваат со спорт.

„Меѓу овие деца има идни врвни спортисти кои ќе израснат токму од овие терени. Забавниот училишен спорт е темелот кадешто се почнува и каде учениците го допираат и засакуваат спортот. Се надевам дека сите заедно ќе придонесеме спортот да се издигне на едно повисоко ниво“, истакна  Туфекчиевски.

Децата учесници во спортските игри на подарок добија топки и други спортски реквизити.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 1 час

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 13 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 14 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 16 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 17 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 19 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 19 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 20 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 22 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена