Поврзи се со нас

Гостивар

Спроведена крводарителна акција во ПС Гостивар

Во текот на вчерашниот ден (31 јануари), во Полициската станица во Гостивар беше организирана  акција за дарување на крв. Крводарителната акција ја спроведе општинската организација на Црвениот Крст Гостивар, во соработка во Институтот за трансфузиологија од Скопје.

„Спроведовме уште една успешна акција во ПС Гостивар. Полицајците кои се рекордери по број на дарувања во 2019 година, и во 2020 од самиот почеток ја искажаа својата хуманост несебично и масовно даруваа од оваа драгоцена течност. Во акцијата вкупно беа собрани 36 единици на крв.“, информираат од Црвениот Крст.

Годишно на гостиварското подрачје се собирааат околу 1.400 единици на крв.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!