Na ndiqni në:

Maqedoni

1.068 të mitur të infektuar aktiv me korona virus

Botuar

  • македонски јазик

Në territorin e gjithë shtetit mes popullatës së mitur deri 18 vjet ka 1068 raste aktive me Kovid-19. Në Institutin për sëmundje të mushkërive në Kozle mjekohen 23 fëmijë, vetëm dy janë në mbështetje oksigjeni dhe asnjë nuk është në gjendje kritike, theksoi sot në pres konferencën ministri i shëndetësisë Venko Filipçe, duke shtuar se në këtë Institut është hospitalizuar edhe një bebe dy muajshe.

  • Në lidhje me numrin e kontrolleve nuk ka ndonjë lëvizje të dukshme. Ka një rritje të?lehtë të numrit të fëmijëve që paraqiten për kontrollë, theksoi Filipçe.

Në lidhje me skriningun e nxënësve, Filipçe drejtoi se ai është i përfunduar në numrin ë të madh të shkollave në shtetin tonë.

  • Janë testuar mbi 5000 nxënës, kurse 15 kanë qenë pozitivë të virusit. Tash është jashtëzakonisht e rëndësishme në periudhën që vjen të gjitha këto protokolle të cilat janë të shënuar të vlejnë në shkollat, të respektohen sip duket që të mbrohet procesii përgjithshëm arsimor, shtoi Filipçe.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!