Na ndiqni në:

Gostivari

1.230 persona që e kanë kaluar koronën u infektuan serish me koronë javën e kaluar, 6 persona janë infektuan për herë të tretë

Botuar

  • македонски јазик

Në periudhën prej 7 deri më 13 shkurt në vend janë kryer gjithsej 26.360 testime për Kovid, si dhe janë regjistruar 8.638 raste të reja pozitive, që paraqet një rënie prej 13,4% krahasuar me javën e kaluar, njofton Instituti i Shëndetit Publik. Përqindja e pozitivitetit varion nga 27.2% në 37.4%, mesatarisht 32.2%. Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (4.838). Në Gostivar në periudhën e treguar janë konfirmuar 199 persona të riinfektuar.

Grupmoshat më të zakonshme janë persona mbi 60 vjeç dhe nga 40 deri në 49 vjeç. Krahasuar me javën e kaluar, ka një rritje te grupmoshat nga 0-9 vjeç. dhe nga 10-19 vjeç, për 39.5% dhe 47.6%.

Sipas algoritmit të ri të rikuperimit, gjatë javës së fundit 9.900 persona kanë fituar statusin e “të shëruarit” në kushte spitalore apo në mjekim në shtëpi. Gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 1.236 reinfeksione (nga të cilat 6 janë reinfeksione të dyta), me një rënie prej 7,8% krahasuar me javën e kaluar.

Janë raportuar 124 vdekje në 23 qytete gjatë javës së kaluar, për 32,6% më pak se javën e kaluar.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена