fbpx
Na ndiqni në:

Gostivari

Një fëmijë 10 vjeçar është pacienti më i ri në repartin infektiv në Gostivar

Botuar

  • македонски јазик

Në mesin e 19 pacientëve të shtruar me kovid në repartin infektiv në spitalin e Gostivarit është edhe një fëmijë i moshës 10 vjeçare. Të tjerët që trajtohen në spital janë persona mbi 50 vjeç. Qytetarë të të gjitha grupmoshave vijnë për ekzaminime ambulantore.

“Shumica e pacientëve që aktualisht po trajtohen në repart janë të moshës 50 deri në 70 vjeç, vetëm njëri është fëmijë 10 vjeç. Në dy ditët e kaluara nga reparti janë dërguar dy pacientë në dhkup, ku ngopja ka rënë shumë. Gjatë kësaj periudhe në baza ambulantore numri i pacientëve është rritur shumë dhe shumë prej tyre marrin rezultat pozitiv për covid. Në një ditë kemi deri në 70 pacientë për ekzaminime. Ato janë të të gjitha grupmoshave dhe janë kryesisht të lehta ose mesatare në ashpërsi. “, njofton dr. Ratko Naumoski, udhëheqës i repartit infektiv në Gostivar.

Në raportin javor të Institutit të Shëndetit Publik për situatën në vend thuhet se janë regjistruar infeksione me koronavirus në të gjitha grupmoshat. Më të zakonshmet janë njerëzit e moshës 30 deri në 49 vjeç. Numri më i ulët është regjistruar në grupmoshën nga 0 deri në 9 vjeç.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена