Na ndiqni në:

Lajme

Bytyqi: Paga minimale 18.000 me marrëveshje me partnerët social

Botuar

  • македонски јазик

Paga minimale prej 18 mijë denarë në vend do të jetë në momentin kur ne të vendosim me të gjithë partnerët social, tha zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi, në debatin e mbrëmjes në emisionin Top Tema në Tellma, duke theksuar se ky dialog është trepalësh ndërmjet Qeverisë, sindikatave dhe punëdhënësve në kuadër të Këshillit Ekonomik dhe Social.

Zëvendëskryeministri Bytyqi, duke komentuar njoftimet e Federatës së Sindikatave të Maqedonisë (SSM) se nëse deri të hënën nuk plotësohen kushtet për pagë minimale prej 18.000 denarë, do të dalin në grevë, zëvendëskryeministri Bytyqi tha se zgjidhjet përfundimtare të njëanshme nuk janë konstruktive në një dialog të tillë.

  • Mendoj se nuk duhet të kthehemi. A do të ketë pagë minimale prej 18.000 denarë, po do të ketë. E kam thënë një herë dhe e them sërish, nëse vendimi i përbashkët do të jetë 18 mijë e më shumë, do të jetë vendim i përbashkët i të gjithë partnerëve socialë. Është një dialog trepalësh në të cilin ne vendosim se kush dhe sa duhet të ngrihet në atë moment që të mos ketë dëm. Pse mënyra e njëanshme mund të çojë në zgjidhje të tjera të njëanshme, tha Bytyqi.

Ai theksoi se është i mendimit se çdo zgjidhje e rëndësishme për punëtorët, por edhe për punëdhënësit, është e mundur vetëm përmes Këshillit Ekonomik dhe Social dhe përmes dialogut me partnerët socialë.

  • Mendoj se një praktikë e mirë e vendosur e dialogut konstruktiv me të gjithë aktorët e shoqërisë nuk mund të na kthejë gjashtë vjet pas, kur të gjithë përveç njërit, përfshirë sindikatat, duke përfshirë edhe mua, duke përfshirë ju si gazetarë, e gjithë shoqëria, reaguam ndaj njëanshmërisë. se si ka vepruar Qeveria në shoqërinë tonë, tha Bytyqi.

Ai vuri në dukje se krahas pagës minimale do të ketë edhe rritje të pensioneve.

  • Do të vendoset një pension minimal deri në fund të mandatit për të nxjerrë një kategori të caktuar pensionistësh nga pragu i përfitimit të një pensioni jo dinjitoz. Po doo të ketë një pension minimal, që synon 45 mijë pensionistë dhe unë do të përgjigjem nëse doni të jeni solidarë, të drejtë, si kjo Qeveri, synoni 350 mijë pensionistë për dallim prej 40 mijë, tha Bytyqi.
Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена