Na ndiqni në:

Maqedoni

Carovska: Mbetemi në mësim me prezencë fizike, gjendja në shkollat është stabile

Botuar

  • македонски јазик

“Situata e korona virusit në shkolla është stabile dhe për sa kohë është kështu ne mbetemi në skenarin e parë – mësimdhënie me prezencë fizike. Nëse ka ndonjë ndryshim apo përkeqësim, atëherë në koordinim me Komisionin për sëmundje ngjitëse dhe Ministrinë e Shëndetësisë do të zbatojmë skenarë të tjerë. Por tani për tani gjithçka tregon se gjendja është stabile dhe se nxënësit janë të sigurt në shkolla”, tha ministrja e arsimit dhe shkencës Mila Carovska.

Njoftoi se mbi 75 për qind e mësimdhënësve janë të vaksinuar, që është dyfishi i mesatares kombëtare, nën 1 për qind është numri i rasteve pozitive dhe aktive në shkolla. Nga fillimi i vitit shkollor e deri më sot, tha ajo, në arsimin fillor dhe të mesëm nuk ka më shumë se 0.3 për qind të nxënësve pozitivë dhe aktivë, ndërsa në baza ditore nuk i kalon 0.03, pra përqindja sillet nga 0.01 deri në 0.03.

– Gjithashtu, vlerësimi i bërë nga Ministria e Shëndetësisë tregoi kontroll të epidemisë në shkolla, gjë që tregon se masat janë respektuar dhe protokollet janë mirë të hartuara dhe të zbatuara mirë. Natyrisht, si vitin e kaluar, edhe këtë vit po e monitorojmë situatën në baza ditore. Prandaj, për sa kohë që situata me KOVID-in të jetë stabile në shkolla, ne do të propozojmë modelin me prezencë fizike. Nëse Komisioni për Sëmundje Infektive dhe Ministria e Shëndetësisë paralajmërojnë se ka kërcënime të tjera për shëndetin e nxënësve lidhur me KOVID, atëherë sigurisht që do të marrim masa të tjera dhe do të diskutojmë për skenarë të tjerë, deklaroi Carovska.

Lidhur me kërkesën e Sindikatës Progresive për Arsimin pranë MKSH-së drejtuar Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës që mësuesit në këshillat e mësuesve të mund të vendosin për modelin e mësimdhënies – prezencë fizike ose online nga data 1 dhjetor deri më 31 mars, për shkak të gripit sezonal, gjendja me KOVID-19, dhe për shkak të krizës energjetike, Carovska u përgjigj se për shkak të stabilitetit të gjendjes së KOVID-it,  në interesin më të mirë të nxënësve është që shkollat ​​të mbeten të hapura.

-Shkollat ​​duhet të funksionojnë dhe të jenë të hapura edhe në krizat më të tmerrshme në botë. Në kohë lufte, në shumicën e vendeve shkollat ​​mbeten të hapura sepse janë vende ku nxënësit marrin njohuri, shoqërohen dhe shkollat ​​kujdesen për mbrojtjen e shëndetit mendor të nxënësve, shtoi Carovska.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!