Na ndiqni në:

Gostivari

Sot në seancën qeveritare do të diskutohet për shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë

Botuar

  • македонски јазик

Sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së arsimit dhe shkencës të marrë nga shkollat, rreth 0,02% nga gjithësej 240mijë nxënës në nivel të shtetit janë raste të reja të infektuar me Kovid 19, e njëjta përqindje është edhe tek arsimtarët. Nga fillimi i vitit shkollor deri tash raste aktive nga nxënësit kanë qenë 0,2%. Një pjesë e tyre janë tashmë negativ dhe janë kthyer në shkollë, kurse një pjesë janë ende në izolim, njoftoi sot ministrja e arsimit Milla Carovska.

Gjatë ditës së djeshme janë diagnostikuar 50 nxënës të ri pozitiv të Korona virusit. Ministrja drejtoi se detyrimi është në kontinuitet të respektohen protokollet, që shkollat të mbeten të sigurta dhe të vazhdojnë me prezencë fizike.

Në lidhje me atë se në cilën mënyrë do të vazhdojë mësimi në shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë, Carovska tha se sot do të mbahet seancë qeveritare në të cilën do të diskutohet kjo pyetje.

“Për atë vendim solli Qeveria dhe shtabi kryesor i krizës. Struga dhe Kërçova tashmë u kthyen me prezencë fizike javën e kaluar. Sot kemi seancë qeveritare, do të diskutojmë çka është kërkesa të shtabeve lokale të krizës në Gostivar dhe Tetovë dhe në momentin kur do të sillet vendimi publiku do të jetë i informuar.”, tha ministrja.

Shkollat e mesme në Gostivar dhe Tetovë e filluan vitin shkollor online për shkak të situatës së keqe epidemiologjike me korona virusin.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Gostivari3 ditë më parë

Taravari: Pres nesër BDI të më sulmojë për spitalin në Kërçovë, për to un jam fajtor për gjithçka

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarpress.mk me donacion për nxënësit me rastin e 5 vjet ekzistencë të medias

Kulturë1 javë më parë

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Maqedoni4 ditë më parë

Prej të martës do të paguhen pensionet e shtatorit

Maqedoni1 javë më parë

Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Gostivari2 javë më parë

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Gostivari1 javë më parë

Sulm fizik në kazino në Gostivar, të arrestuar 2 persona

Maqedoni2 javë më parë

Katër ekspertë Gjermani të kyçen në hetimin për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Gostivari1 javë më parë

Në Gostivar i privuar nga liria një hotelier në lokalin e të cilit ka pasur mysafirë pa çertifikatën e vaksinimit

Gostivari2 javë më parë

E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

Gostivari3 ditë më parë

BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

Gostivari2 ditë më parë

Të arrestuar dy gostivaras për shkak të sulmit fizik dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!