Na ndiqni në:

Lajme

Një vajzë ka humbur jetën në tërmetin e mbrëmshëm në BeH

Botuar

  • македонски јазик

Një vajzë 27-vjeçare vdiq në tërmetin e mbrëmshëm në BeH, kur një gur i madh ra mbi shtëpinë e saj në Stolac.

Ajo u dërgua në një spital në Mostar në gjendje kritike dhe mjekët nuk mundën t’i shpëtonin jetën. Prindërit e saj u plagosën lehtë.

Një tërmet i fortë goditi BeH mbrëmë në orën 23 e 7 minuta, ndërsa epiqendra e tërmetit ishte në Hercegovinë, 15 km nga Stolac. Shërbimi Sizmologjik Kroat bën të ditur se tërmeti ka qenë me magnitudë 6.1 ballë, ndërsa EMSC pretendon se tërmeti ka qenë me magnitudë 5.8. Në orët në vijim janë regjistruar disa lëkundje më të vogla.

Përveç në Stolac, dëme materiale janë raportuar edhe në Mostar ku është shembur një oxhak, si dhe në Lubinje dhe Çaplinë.

Përdoruesit e mediave sociale postuan gjithashtu foto të rrëshqitjeve të vogla të dheut në disa rrugë në Hercegovinë që dyshohet se ishin shkaktuar nga tërmeti.

Tërmeti i mbrëmshëm me epiqendër në BeH është ndjerë edhe në Maqedoni, Mal të Zi, Kroaci, Serbi, Slloveni, Itali dhe Shqipëri.

Pas tij, u regjistruan disa tërmete më të vogla me epiqendër në BeH.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена