Na ndiqni në:

Maqedoni

Epilog nga mbledhja në Qeveri: Rritje 12% e pagave, pritet përfundimi i grevës

Botuar

  • македонски јазик

Së fundmi ka përfunduar takimi mes SASHK-ut dhe Qeverisë për kërkesat e sindikatës dhe grevën e përgjithshme nëpër shkolla dhe çerdhe. Më në fund, të dyja palët kanë arritur një përqindje të pranueshme të rritjes së pagave dhe nga e mërkura pritet që fëmijët të kthehen në shkollë dhe në procesin e kujdestarisë.

“Pas më shumë se tre orësh negociatash të vështira e të mundimshme me Ministrat e Arsimit, Punës dhe Çështjeve Sociale dhe Kryeministrin, dhe ne të forcuar me përfaqësuesin e Konfederatës Evropiane të Sindikatave të Arsimit, bëmë analiza serioze të kërkesave tona të paraqitura në linjë. ministritë, nga ana tjetër Qeveria dhe ministritë janë pajtuar me qëndrimet e saj. Brenda mundësive të shtetit dhe sa mund të bëhet në këtë moment për rritjen e pagave, kemi arritur në një përqindje të përbashkët që do të fillonte jo më vonë se korriku. Kjo është 12% e pagave aktuale me shtesa që vijojnë në bazë të ligjit dhe kontratave kolektive. “Do të bëjmë sondazh për anëtarësimin, presim që nesër mbrëma të kemi rezultate, pas së cilës Këshilli i SASHK-ut do të merrte vendim dhe përfundimisht greva do të përfundojë të mërkurën”, tha pas mbledhjes kryetari i SASHK-ut, Jakim Nedelkov.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена