Na ndiqni në:

Lajme

Komisioni Evropian ka rënë dakord të paguajë gazin rus në rubla

Botuar

  • македонски јазик

Komisioni Evropian (KE) u ka dërguar një letër vendeve anëtare të BE-së, ku shpjegon se kompanitë e BE-së mund të paguajnë për gazin rus në rubla, vetëm në “kushte të caktuara”, pa shkelur sanksionet kundër Moskës, sipas agjencisë britanike të lajmeve Rojters..

Ajo këshillon që është e mundur të depozitoni dollarë ose euro në një llogari bankare ruse me konvertimin e mëvonshëm të atyre parave në rubla. Kjo skemë përjashton mundësinë e bllokimit të vendeve perëndimore nga pagesa për gazin rus.

“Kompanitë e BE-së mund të jenë në gjendje të punojnë me kërkesën e Rusisë për të marrë pagesat e gazit në rubla pa shkelur sanksionet nëse paguajnë në euro ose dollarë, të cilat më pas konvertohen në monedhën ruse”, tha të premten Komisioni Evropian.

Kjo vjen pas paralajmërimit të Moskës se gazi rus në Evropë duhet të paguhet në rubla. Në mars, ajo nxori një dekret që propozonte që blerësit e energjisë të hapnin mjaft llogari me Gazprombank për të bërë pagesa në euro ose dollarë, të cilat më pas do të konvertoheshin në rubla.

Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev komentoi këtë:

  • Komisioni Evropian lejoi pagesën e gazit në rubla. Ne vlerësojmë qëndrueshmërinë dhe parimet e partnerëve tanë evropianë.

Me këto fjalë ironike, Medvedev shtoi buzëqeshjen në profilin e tij në Telegram dhe shtoi:

  • FMN vlerëson se BE-ja nuk do të zgjasë më shumë se gjashtë muaj pa gazin rus. Për të qenë serioz, nuk do të zgjasë një javë.
Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена