Na ndiqni në:

Maqedoni

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Botuar

  • македонски јазик

Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe sot në pres konferencë informoi se metodologjia për zbatimin e korona skriningut është e gatshme, kurse nga nesër do të fillohet me kërkimin e pëlqimit nga prindërit për pjesëmarrje të fëmijëve të tyre në testim.

“Me skriningun u vonuam një javë, për arsye se analiza e numrit të nxënësve zgjati më shumë, por tash metodologjia është e gatshme dhe nga nesër bashkë me MASH do të fillojmë të kërkojmë pëlqim me shkrim nga prindërit. Besoj që deri në fund të kësaj ose fillimit të javës tjetër do të zbatohet skriningu edhe praktikisht”, tha ministri.

Filipe drejtoi apel deri tek prindërit t’a pranojnë testimin, duke sqaruar nëse punohet për procedurë të thjeshtë me marrjen e brisit, kurse do të kontribuojë për fotografi më të qartë rreth gjendjes me korona virusin. “Nuk është asgjë serioze, bëhet me marrjen të thjeshtë të brisit, njëlloj si detektimin e arsyeve për infeksione të tjera respiratore”, tha ai.

Skriningu do të zhvillohet me teste të shpejta antigjene. Është e planifikuar të përfshihen rreth 8200 fëmijë nga shkollat fillore dhe të mesme, të shpërndara në mënyrë proporcionale nëpër komuna sipas numrit të nxënësve. Ekipet mobile do t!shkojnë në terren në vet shkollat dhe do t’a kryejnë testimin gjatë orëve. Nxënësit zgjidhen në mënyrë të rastësishme nga regjistri i ditarit elektronik, kurse prindërit duhet të nënshkruajnë pëlqim për pjesëmarrje.

Fëmijët nga shkollat e veçanta dhe shkollat ku numri mesatar i nxënësve në një klasë është më i vogël se 10 fëmijë do të shkyqen nga ky proces për arsye se bëhet fjalë për vende më të vogla rurale ku mësojnë një numër i vogël nga të gjithë nxënësit dhe në vende ku incidenca e virusit është shumë e ulët, informon MSH.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni1 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!