Na ndiqni në:

Maqedoni

Filipçe: Ndër 10% nga të hospitalizuarit janë plotësisht të vaksinuar dhe asnjë prej tyre nuk është në gjendje kritike

Botuar

  • македонски јазик

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe në pres konferencën sot nxorri të dhëna se më pak nga 10% nga numri i përgjithshëm i pacientëve të pranuar me kovid nëpër spitale, janë të vaksinuar me dy doza dhe të gjithë janë në gjendje shëndetësore stabile. Ministri i thirri qytetarët të marrin vaksina kundër koronavirusit, në numër sa më të madh.

“Nga të pranuarit në spital, që janë rreth 150, nën 10% janë pacientë që janë plotësisht të vaksinuar dhe të gjithë janë në gjendje relativisht të mirë, gjegjësisht nuk janë kritike. Sëmundja shumë më shumë përhapet tek të pavaksinuarit, prandaj duam t’a zmadhojmë përfshirjen e të vaksinuarve, të mos jemi të detyruar të sjellim edhe masa të reja restriktive. Vaksina ka mjaftueshëm. Vaksina është efikase për të gjitha llojet, diçka më pak për llojin delta, por 70-80% mjaftueshëm të mbrojë nga sëmundje dhe për 20 herë t’a zvogëlojë rrezikun nga vdekja. Apeloj të vaksinohen qytetarët në numër sa më të madh”, theksoi Filipçe duke shtuar se ka qenë e vërtetuar se imunitet ndaj koronavirusit nuk fitohet vetëm me koronavirus të kaluar, po edhe ato që e kanë kaluar virusin duhet të marrin dy doza të vaksinave.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Maqedoni1 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!