fbpx
Na ndiqni në:

Sport

Finalja e EURO 2020, Angli- Itali sonte në “Vembli”

Botuar

  • македонски јазик

Stadiumi “Vembli” në Londër sonte nga ora 21 do të jetë nikoqir i finales së 16 të Kampionatit europian futbollistik në të cilën nikoqiri Anglia e mirëpret reprezentacionin e Italisë.

Anglezët nuk kanë trofe europian në historinë e tyre, kurse sonte do t’a luajnë finalen e parë të madhe të tyre nga viti 1966 kur në stadiumin e njëjtë e fituan titullin kampion bote.

Reprezentacioni i udhëhequr nga Geret Sautgejt do të mundohet t’a përsëris suksesin e Italisë nga viti 1968, kur Azuritët e fituan titullin e tyre të parë dhe tash për tash të vetëm europian, duke e ballafaquar në finalen në terrenin shtëpiak në Romë të ish RFS Jugosllavisë.

Që atëherë, Italianët edhe dy herë arritën deri në ndeshjet finale të kampionateve Europiane në të cilat ishin të mundur në vitet 2000 dhe 2012.

Finalja nga tribunat e kultit “Vembli” do t’a ndjekin 60.000 fitojë, që në shumicë të madhe do të jenë Anglezë.

Formacionet që priten:

Italia – Donaruma, Di Lorenco, Bonuçi, Kjelini, Emerson Barella, Zhorzhinjo, Verati, Kieza, Imobile, Insinje.

Anglia – Pikford, Voker, Stouns, Megvaer, Sho, Filips, Saka, Muajt, Sterling, Kejn.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена