Na ndiqni në:

Zgjedhjet Lokale 2021

Fingerprint aparatet e ngadalësojnë votimin në Gostivar

Botuar

  • македонски јазик

Kontrollimi i qytetarëve në shumë vendvotimet në Gostivar zgjat më shumë nga e zakonshmja, për shkak të pajisjeve për identifikim biometrik, të cilat për herë të parë përdoren në këto Zgjedhje lokale. Në pjesën më të madhe të rasteve aparati nuk mund t’i identifikojë qytetarët prej përpjekjes së parë, dhe procedura përsëritet, që merr kohë. Krijohen radhë para vet vendvotimeve dhe padurim tek votuesit.

Megjithatë, nga komisionet zgjedhore që i vizituam thanë se nuk ka ndalesa në procesin dhe të gjithë tçqë janë paraqitur në votim, u është mundësuar t’a realizojnë të drejtën e tyre. “Nëqoftëse edhe pas disa përpjekjeve, aparati nuk e identifikon votuesin, atëherë kalohet në metodën e vjetër, me UV llambë dhe sprej, kështu që çdokush mund t’a realizojë të drejtën e vet të votës”, thanë nga komisionet.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!