Na ndiqni në:

Gostivari

Këtë vitë të kapur 20 shtetas të huaj të cilët në të zezë kanë punuar në rajonin e Pollogut

Botuar

  Edhe këtë vitë, Sektori i punëve të brendshme Tetovë, vazhdimisht merr masa për zbulimin dhe sanksionimin e shtetasve të huaj të cilët kanë qëndruar dhe kanë punuar të pa paraqitur në rajonin e Pollogut. Bëhet fjalë për të ashtuquajturit migrantë ekonomik, më së shpeshti nga vendet fqinje, të cilët më së shumti kryejnë punë ndërtimore dhe bujqësore nga prilli deri në tetor, kryesishtë nëpër fshatra. Në pesë muajt e kaluar kanë qenë ligjërisht të sanksionuar 21 shtetas të huaj, prej të cilëve 15 nga Republika e Shqipërisë, 5 nga Republika e Kosovës dhe 1 nga Republika e Sërbisë. Kundër tyre janë përgatitur paraqitje të posaçme dhe janë deportuar në shtetet e tyre amtare, njoftoi SPB.

  Vitin e kaluar, numri i përgjithshëm i shtetasve të huaj “ilegalë” me qëndrim të pa paraqitur ose punësim të paligjshëm është 92, prapë më së shumti (60) nga Republika e Shqipërisë, 16 nga Kosova dhe edhe nga disa shtete të tjera (Iran, Bangladesh, Pakistan, Siri dhe Maroko), por ato vetëm kanë tranzituar nëpër zonën.

  Stetasit e huaj në moshë të ndryshme, nga 17 deri 55 vjeç, kryesisht angazhojnë individë për punë ndërtimore ose në terren, kurse vitet e kaluara disa nga ato jo rrallë kanë qenë të dyshuar edhe për përfshirje në aktivitete kriminale, parasegjithash në vjedhje.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

  Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

  Gostivari2 javë më parë

  Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

  Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

  Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

  Gostivari2 javë më parë

  Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

  Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

  KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

  Gostivari7 ditë më parë

  Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

  Gostivari1 javë më parë

  I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

  Maqedoni2 javë më parë

  Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

  Gostivari7 ditë më parë

  Policë në Gostivar kanë shkrepur në ajër që të qetësojnë përleshje dhe sulm

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!