Na ndiqni në:

Gostivari

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Botuar

  • македонски јазик

Filluan Zgjedhjet lokale të shtata me rradhë në Maqedoni. Qytetarët sjellin vendim kujt do t’ja besojnë qeverisjen në nivel lokal në katër vitet e ardhshme. Sa zgjat mandati aq kandidat për ulësen e kryetarit edhe ka në Komunën e Gostivarit. Katër kandidat nga parti politike luftojnë për funksionin kryetar komune. Për përbërjen nga ana tjetër, Këshillit komunal votuesit mund të zgjedhin në mes dhjetë lista këshilltarësh.

Edhe zgjedhjet lokale këtë vit, si edhe ato të parakohshme parlamentare të vitit të kaluar, zbatohen në pandemia dhe me protokolle. Është e detyrueshme mbajtja e maskave, dezinfektim të duarve dhe mbajtje të distancës. Edhe për votuesit edhe për anëtarët e komisioneve zgjedhore.

Votimi në zgjedhjet lokale fillon në ora 7:00dhe zgjat pa ndalur deri në ora 19:00. Nëse votimi është i ndaluar më shumë se një pjesë, ai do të vazhdojë për aq kohë sa ka zgjatur ndalesa, por jo më gjatë se tre orë.

Në orën 19 vend votimet mbyllen. Votuesve të cilët gjenden në objektin ku votohet u mundësohet të votojnë. Vend votimi në të cilin kanë votuar të gjithë qytetarët të shënuar në çertifikatën nga Lista zgjedhore nmund të mbyllet edhe para orës 19:00, pas pajtimit paraprak nga KKZ, por nuk fillon me numërimin e votave para orës 19.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!