Na ndiqni në:

Gostivari

Gostivarasi Kimet Jusufi në mes top shkencëtarëve më me ndikim në listën e “Stenford”

Botuar

  • македонски јазик

Gjashtë shkencëtarë maqedonas renditen në dy përqindëshin e parë të shkencëtarëve më me ndikim në botë në listën e Stanfordit për vitin 2021. Ljupço Kocarev (MANU), Leonid Grcev (MANU) Valentin Mirçeski (Instituti i Kimisë, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, UKIM, Shkup), Rubin Gulaboski (Fakulteti i Mjekësisë, UGD Shtip) dhe dy profesorë në pension, Trajçe Stafilov (Instituti i Kimisë, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, UKIM, Shkup) dhe Ivan Grozdanov (Instituti i Kimisë, Fakulteti i Shkencave Natyrore, Shkup).

Një muaj më parë u publikua një nga studimet më gjithëpërfshirëse në renditjen e dy përqindëshit të parë të shkencëtarëve më të mirë në botë në të gjitha fushat, nga autorë nga Universiteti Stanford, SHBA.

Për vitin kalendarik 2020 (të ranguar në vitin 2021), në top dy përqindëshin e shkencëtarëve botëror më me ndikim nga Maqedonia e Veriut janë renditur: Ljupço Kocarev, Leonid Grçev, Rubin Gullaboski, Ramadani Veland (Universiteti i Europës Juglindore Tetovë), gostivarasi Kimet Jusufi (Universiteti shtetëror Tetovë), Biljana Bauer (UKIM Shkup) dhe Biljana Risteska Stojkoska (FINKI, UKIM, Shkup).

Јusufi vitin e kaluar fitoi mirënjohje për shkencëtar i ri “Të rinj të sukseshëm”, të cilën e ndau kryetari Stevo Pendarovski.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!