Na ndiqni në:

Maqedoni

Inspeksionet nuk kanë verifikuar lëshime në spitalet modulare në shtet

Botuar

  • македонски јазик

Ministria e shëndetësisë sot informoi se Inspektorati shtetëror sanitar dhe shëndetësor ka kryer inspektim mbikqyrës në 18 spitale modulare në vend, në mes të cilave edhe ai i Gostivarit dhe gjatë kësaj nuk kanë qenë të konstatuara lëshime. Janë kryer mbikqyrje në klinikat për sëmundje infektive dhe situata febrile, për sëmundje fëmijërore dhe për pulmonologji në Shkup, në spitalet klinike në Shtip dhe Manastir, në spitalet e përgjithshme në Koçan, Strumicë, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Gjevgjeli, Strugë, Ohër, Kavadarci, Veles, Kërçovë dhe Dibër, si dhe në Shtëpinë e shëndetit në Resnjë.

Inspektorët kanë kontrolluar: përshkrim të spitalit modular, kapacitetit të spitalit me numër të dhomave spitalore, shtretërit spitalor, hapësirat shtesë, gjendja momentale me numër të pacientëve të hospitalizuar dhe prej kur është në funksion spitali modular, gjendja sanitare higjienike të objektit; vërtetim në inspektim për DDD të kryer nga institucioni i autorizuar; inspektim a janë të kryera kontrollet shëndetësore-higjienike të personelit; inspektim të pjesës se a janë dhe sa nga personeli janë të vaksinuar, mënyra e selektimit dhe dispozicionin e mbeturinave mjekësore dhe kontratë me operator të autorizuar që i mbledh mbeturinat mjekësore; numri i personelit mjekësor dhe personelit tjetër që kujdeset për pacientët (mjek, motra medicinale, ndihmës mjekët, higjenistet), a ekziston orar me shkrim të kujdestarive në spitalin modular; a respektohet ndalesa për vizitë të personave të jashtëm. Nëqoftëse haset cilido qoftë person që është në vizitë të evidentohet në procesverbal; inspektim të evidencës shëndetësore që mbahet në spitalin modular.

Nga ISHSSH informojnë se është e konstatuar se në momentin e mbikëqyrjes në spitalet modulare në Manastir, Gostivar dhe Koçan nuk ka pasur pacientë të hospitalizuar.

-Spitali modular në Dibër nga lëshimi i tij në funksion më datë 21.03.2021 deri 01.07.2021 ka qenë i mbyllur, që më pas të vazhdojë të funksionojë si pikë vaksinimi.

Spitali modular në Shtip nga 29.05.2021 funksionon si repart infektiv duke marrë parasysh se reparti, i Spitalit Klinik renovohet. Spitali modular në Resnjë funksionon si ambulancë për triazh, marrje të materialeve për testim PCR dhe si spital ditor, por nuk ka pacientë të shtruar. Spitalet modulare në kuadër të klinikave për pulmonologji dhe për spitalet për fëmijë gjithashtu funksionojnë si ambulancë për kontrollë dhe triazh. Në spitalet tjera ka pacientë të hospitalizuar.

Nga inspektimet mbikëqyrëse nuk janë konstatuar lëshime, qëndron në njoftimin.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni1 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!