Na ndiqni në:

Lajme

Joveski: Merren materiale biologjike për ADN analiza

Botuar

  • македонски јазик

Autoritetet maqedonase marrin material biologjik nga të afërmit për ADN analiza. Teza për tubat është spekulim, prokurorët bullgarë punojnë në hetimin, deklaroi për BTV prokurori shtetëror i Republikës së Maqedonisë së Veriut Lubomir Joveski dhe sqaroi se gjatë inspektimit të autobusit të djegur në autostradën Struma, ka parë tuba plastike që nuk janë djegur.

Joveski sqaroi se për momentin merret material biologjik nga të afërmit e të vdekurve në Maqedoninë e Veriut që të bëhen ADN teste dhe të identifikohen trupat. Ai tha se prokuroria maqedonase do të aktivizohet vetëm pasi rasti të jetë i hetuar nga prokurorët bullgarë, pasi ata nuk do të gjejnë asgjë paralelisht.

Për momentin prokuroria maqedonase dhe bullgare mirë bashkëpunojnë, shtoi Joveski. Tash për tash nuk është e njohur a është arsyeja për aksidentin njerëzore ose defekt i autobusit. Ai tha se autobusi ka qenë gati se i ri, vetëm tre vjeçar, kurse në Tetor ka kaluar në kontrollë teknike.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!