Na ndiqni në:

Maqedoni

A do të kthehen nxënësit në bankat shkollore nga e hëna?

Botuar

  • македонски јазик

Këshilli i SASHK-ut nuk ka marrë një propozim konkret për ngritjen e pagave dhe për këtë arsye deri në fundjavë duhet të vendosë për kërkesën kryesore nga Qeveria, që të pezullojë grevën, në interes të kthimit të studentëve në banka dhe funksionimit normal. të kopshteve. Kështu deklaroi kryetari i SSK-së Jakim Nedelkov pas takimit në Qeveri ku morën pjesë kryeministri Kovacevski dhe ministrat e Arsimit dhe Shkencës dhe Punës dhe Politikës Sociale, Jeton Shaqiri dhe Jovanka Trençevska.

  • Kemi marrë disa informacione që sërish nuk kanë të bëjnë me përcaktimin e përqindjes. Tani Këshilli i SASHK-ut do të diskutojë për debatet që kemi pasur në Qeveri dhe do të japë udhëzime lidhur me anëtarësimin që të shpallet kërkesa kryesore nga Qeveria, në interes të nxënësve dhe fëmijëve në kopshte, që të pezullohet grevën deri në dy ose dy. tri ditë, më në fund propozimi i tyre nuk është definuar, dhe pranimi apo refuzimi ynë, thotë Nedelkov.

Takimi ndërmjet përfaqësuesve të Qeverisë dhe SASHK-ut ishte në ditën e pestë të grevës në shkollat ​​fillore dhe të mesme dhe çerdhet.

Në mbledhjen në Qeveri, siç njofton shërbimi për shtyp i qeverisë, është diskutuar edhe për fillimin e menjëhershëm të dialogut gjithëpërfshirës, ​​me pjesëmarrjen aktive të sindikatës, për zgjidhje të përhershme të rritjes së vazhdueshme të pagave.

  • Qeveria, tha në takim kryeministri Dimitar Kovaçevski, është e hapur për dialog për të arritur një sistem të rritjes së pagave që nuk do të kushtëzohet dhe shkaktohet nga greva dhe pakënaqësi dhe që do të ofrojë model për rritjen e pagave në sektorin publik. e cila si Marrëveshja për pagën minimale do të lidhet me rritjen e pagës mesatare dhe rritjen e kostos së jetesës, thuhet në deklaratë.

 

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена