Na ndiqni në:

Аrgëtim

“KODA” fitoi “Oscar” për filmin më të mirë – “Dina” me më shumë statuja

Botuar

  • македонски јазик

“KODA”, ku luajnë disa persona me dëgjim të dëmtuar, është filmi i vitit në “Oscar” të këtij viti. Përveç të qenit çmimi kryesor për filmin më të mirë, aktori Troy Kotsur u bë personi i dytë me dëgjim të dëmtuar në histori që fitoi një Oscar (rol dytësor), saktësisht 35 vjet pasi koleges së tij në filmin e ri Marley Matlin, kurse Sean Heather morri statujën për skript të përshtatur.

Saga fantastiko-shkencore “Dina” nga Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave të Filmit mori më së shumti – gjashtë Oscar nga 10 nominime të mundshme, duke përfshirë montazhin, efektet vizuale dhe zanore.

“Oscar” për rolin kryesor femëror shkoi për Jessica Chastain, për filmin “The Eyes of Temi Faye”. Ky është “Oscar”-i i saj i parë.

Nga ana tjetër, Will Smith e mori çmimin e tij të parë të tillë si aktori më i mirë për rolin e tij në “King Richard” dhe në fjalimin e tij, me lot, ai foli për dashurinë mes njerëzve – veçanërisht midis “popullit të tij”, në kundërshtim ndaj urrejtjes dhe intolerancës.

Çmimi për regjinë më të mirë shkoi për Jane Campion për filmin “The Power of the Dog”. Filmi fitoi vetëm një Oscar nga një rekord prej 12 nominimesh.

Aktorja më e mirë në rolin kryesor është Ariana Debussy (The West Side Story).

Filmi më i mirë jo-anglez është “Drive My Car” (nga Japonia).

Kënga më e mirë e filmit është “No time to Die” e realizuar nga Billy Aylish për filmin me të njëjtin emër “James Bond 007: No Time to Die”.

Skenari më i mirë origjinal është “Belfast”, me regji dhe skenar nga Kenneth Branagh.

Filmi më i mirë i animuar është “Enkanto”.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена