fbpx
Na ndiqni në:

Maqedoni

Dhoma Private e Shëndetësisë: Mbi 2500 objekte shëndetësore janë në prag të zhdukjes

Botuar

  • македонски јазик

Më shumë se 2500 institucione shëndetësore janë në një krizë të rëndë ekzistenciale, në prag të mbijetesës. Mjekët amë për 63 denarë në muaj duhet të japin numër të pakufizuar shërbimesh, 24 orë, shtatë ditë në javë. Nuk ka respekt për marrëdhëniet e punës, reagon sot Dhoma e Shëndetësisë Private.

Dhoma pret të ulet në tryezë me autoritetet për të kapërcyer, siç thotë, problemin me minimizimin dhe zhvlerësimin e vazhdueshëm të punës së punëtorëve shëndetësorë – mjekë amë, gjinekologë, stomatologë dhe farmacistë.

-Duhet gjetur një kompromis. Ndryshe le të dalë shteti dhe të thotë se nuk ka nevojë për mjekë. Por pacientët kanë, njerëz. Aktiviteti ynë është me interes publik. Urgjentisht duhet të ulemi me Fondin dhe te kemi dialog, jo një monolog. Nuk po flasim për prishje të sistemit shëndetësor në asnjë mënyrë, por për gjetjen e zgjidhjeve të duhura. Tashmë ka njoftime për mbylljen e ambulanteve shëndetësore, sidomos në zona më të vogla. Faturat e energjisë elektrike që kanë marrë janë jashtëzakonisht të larta, 20.000 – 30.000 denarë. Gjithashtu, 160 përqind derivatet nga viti 2001 janë më të shtrenjta, ndërsa kapitullim është 63 denarë, u tha në konferencën për media.

Sipas Dhomës, është koha për të afirmuar dhe rikthyer besimin në profesionin e mjekut, stomatologut dhe farmacistit.

-Bota po inkuadron robotikën, ndërsa ne ende kemi të bëjmë me pikën e kapitullimit. Negociatat e fundit me Fondin e Shëndetësisë në fushën e farmacive kanë qenë në vitin 2014, ndërsa me institucionet e tjera shëndetësore në vitin 2018. Ndërkohë asgjë nuk ka ndryshuar dhe në vend të shpërblimeve marrim gjoba. Ndër faktet me të cilat përballemi sot është se ne i bëjmë protezat dentare 50 përqind më lirë se çmimi i vitit 1992 dhe problemi me dëbimin e mjekëve është i njohur. Nga ana tjetër, pandemia e koronës na dha një goditje të rëndë. Pjesa më e madhe e barrës ka rënë mbi mjekët e përgjithshëm, institucionet private shëndetësore dhe farmacitë. Ekziston një palogjikshmëri që nuk ekziston askund në botë – në kohë pandemie, mjekët e përgjithshëm janë ndëshkuar në vend që të shpërblehen. Por janë shfaqur edhe probleme të tjera. Sistemi shëndetësor është ende në krizë dhe duhet gjetur zgjidhje, nënvizuan mjekët e shëndetësisë private, theksuan nga Oda.

Dhoma njoftoi se nga java e ardhshme do të fillojnë të funksionojnë grupet e punës dhe ekipet negociuese ne te cilat ka edhe ekspertë juridikë dhe ekonomikë.

-Qëllimi është që të marrim pjesë direkt në legjislacionin që deri më tani është miratuar me dyer të mbyllura, pa kontaktuar në terren, thanë mjekët privatë.

Në pyetjen e gazetarëve se sa institucione private shëndetësore ka në vend, ata janë përgjigjur se ende nuk ka një numër të saktë, por numri llogaritet në 4500. Nga këto institucione shëndetësore, vetëm 10-20 punojnë me testimin KOVID.

Lidhur me rritjen e çmimeve për shkak të KOVID-it, mjekët privatë sqaruan se kostot materiale dhe çmimet e barnave, maskave, dorezave, dezinfektantëve janë rritur me 80, 100 apo 200 për qind, por kjo, theksuan ata, është diçka që dikton tregun.

-Me uljen e çmimit, edhe ne i ulim çmimet. Atë e dikton tregun. Roli ynë është të ofrojmë parandalim dhe shërbim të mirë për pacientët, potencial nga Dhoma.

Dhoma e Shëndetësisë Private përfshin institucione shëndetësore private nga të gjithë sektorët, mjekë të përgjithshëm, stomatologë, barnatore dhe shitës me shumicë, ordinanca të ndryshme mjekësore specialistike dhe subjekte të tjerë juridikë. Ata bënë të ditur se një nga hapat e ardhshëm do të jetë dixhitalizimi i sistemit, i cili ndër të tjera përfshin lëshimin elektronik të udhëzimeve.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена