fbpx
Na ndiqni në:

Shëndet dhe bukuri

E dobishme për t’u ditur! Përse janë të nevojshme syza dielli në dimër?

Botuar

  • македонски јазик

Nevoja për syze dielli ekziston edhe në ditët më të ftohta dhe më të shkurtra të vitit. Bora mund të jetë shumë shkëlqyese. I ftohti që na privon nga nxehtësia diellore nuk zvogëlon rrezet e diellit dhe dëmin e mundshëm që mund t’u shkaktojë syve tanë.

Dielli i dimrit mund të jetë edhe më i dëmshëm se vera sepse bie në një kënd tjetër dhe na ekspozon edhe më shumë ndaj rrezeve UV dhe shkëlqimit. Studimet tregojnë se bora reflekton pothuajse 80% të rrezeve të dëmshme të diellit.

Përse janë të nevojshme syze dielli në dimër?

Dielli mund të jetë i dëmshëm gjatë gjithë vitit, por gjatë dimrit efektet e tij përkeqësohen nga erërat e thata. Nëse nuk respektojmë forcën e tij dhe nuk mbrohemi, mund të gjendemi në probleme të zakonshme që ndodhin gjatë dimrit, si p.sh.:

Verbëri nga bora

Kjo gjendje është dëshmi se ne mund të dëmtojmë sytë gjatë dimrit.  Në mjekësi e njohur si si fotokeratiti, gjendja e verbërisë së borës është e ngjashme me atë kur kornea jonë “digjet” gjatë verës. Shkaktohet nga ekspozimi i pambrojtur i diellit që largon akullin, borën dhe ujin. Mbajtja e syzeve të diellit, veçanërisht gjatë skijimit, do të shmangë verbërinë e borës.

Shkëlqimi i borës

Një tjetër shkak i verbërisë së borës është shkëlqimi i shkaktuar nga rrezet horizontale të dritës që reflektohen nga sipërfaqja dhe godasin sytë tanë në një kënd të rrezikshëm. Mbajtja e syzeve të diellit do të ndihmojë. Lentet e polarizuara janë më të mirat kur bëhet fjalë për reduktimin e shkëlqimit, por përpara se të blini, sigurohuni që ato të përmbajnë 100% mbrojtje UV.

Sindroma e syrit të thatë

Erërat e ftohta të thata të jashtme të kombinuara me ajrin e nxehtë të thatë të brendshëm bëjnë që lagështia natyrale nga sytë tanë të avullojë shumë shpejt dhe gjëndrat e lotit nuk mund të kompensojnë një humbje kaq të madhe lagështie. Përdorimi i pikave të syve mund ta bëjë këtë më të lehtë, dhe gjithashtu mbajtja e syzeve të diellit që mbrojnë sytë tuaj mund t’ju ndihmojë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена