Na ndiqni në:

Gostivari

Penallti kundër njëqind vetave në Gostivar të cilët nuk i kanë respektuar antikovid rregulloret

Botuar

  • македонски јазик

Sektori i punëve të brendshme Tetovë informon se në nëntë muajt e këtij viti janë evidentuar dhe pastruar në mënyrë adekuate gjithësej 197 vepra penale “mosveprim sipas rregulloreve shëndetësore në kohë të epidemisë”, e dënueshme sipas nenit 206 nga Kodi penal, e për të cilat është e parashikuar gjobë ose dënim me burg deri në një vit. Prej tyre 111 janë në Tetovë dhe 86 në Gostivar. Pjesa më e madhe kanë qenë mos respektim të izolimit të detyrueshëm.

Përskaj kësaj, në këtë periudhë janë regjistruar edhe 35 vepra penale “transmetim i sëmundjeve ngjitëse”, për të cilat në përputhje me nenin 205 nga Kodi penal është parashikuar gjobë ose dënim me burg deri në tre vite. Këto vepra penale kanë qenë të rrethuara me 230 paraqitje penale (Tetovë-145 dhe Gostivar-85) kundër 308 bërës (Tetovë-211 dhe Gostivar-97).

Në periudhën për të cilën bëhet fjalë për mosrespektim të masës qeveritare për ndalin të përhapjes së “Kovid-19” me mbajtje të detyrueshme të mbrojtjes së fytyrës janë përgatitur gjithësej 13.289 parashtresa (Tetovë-7.733 dhe Gostivar-5.556).

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!