Na ndiqni në:

Maqedoni

Mjekët amë nesër në grevë paralajmëruese

Botuar

  • македонски јазик

Mjekët amë organizojnë nesër një grevë paralajmëruese, për të alarmuar për problemet dhe vështirësitë me të cilat përballen çdo ditë.

“Greva paralajmëruese është se mjekët amë nesër nuk do të përfshihen në sistemin Termini im, nuk do të jepen udhëzime, receta, sigurisht që ambulancat tona do të jenë të hapura për pacientët që kanë nevojë urgjente. Me këtë duam të tërheqim vëmendjen për atë që themi prej shumë vitesh, për mosfunksionimin e sistemit shëndetësor. Ambulancat amë janë sjellë në prag të jetesës për shkak të rritjes së faturave, pandryshimit të kapitalit, ka një dalje të madhe të mjekëve amë jashtë vendit dhe për kërkesën tonë të vazhdueshme që pacientët të regjistrohen në emër të ambulancës. Sepse kur ikën një nga mjekët e ambulancës, hiqet kapitullimi dhe ju nuk mund t’i paguani punonjësit. Këto ndryshime janë me qëllim që mjekët amë të funksionojnë, për punë më të mirë dhe shërbim shëndetësor për pacientët tanë”, tha në një prononcim për Kanal 5, dr.Lilija Çolakova-Dervishova, kryetare e Shoqatës së Mjekëve Privatë.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена