Na ndiqni në:

Gostivari

Mavrovo Rostushe: Situata me kovidin është jashtë kontrolle, kërkojmë mësim online

Botuar

  • македонски јазик

Shtabi i krizës i Komunës Mavrovo Rostushe në mbledhjen e fundit vlerësoi se situata me korona virusin në rajon është jashtë kontrolle dhe nga Komisioni për sëmundje ngjitëse dhe Ministria e shëndetësisë kërkoi mësimi në territorin e komunës të fillojë online.

“Sipas të dhënave me të cilat është në dispozicion Shtëpia e shëndetit në Rostush, për momentin situata me të infektuarit është alarmante gjegjësisht situata nuk është nën kontroll, virusi është i përhapur në të gjitha vendet e banuara në territorin e komunës. Për momentin ka rreth 500 raste aktive, por numri i tyre është shumë më i madh, pasi shumë të infektuar të cilët edhe pse janë aktiv nuk paraqiten në kontrollë në fazën fillestare, qëndron në sqarimin e kërkesës. Për një komunë të vogël, siç është Mavovo dhe Rostushe, ky numër është me të vërtetë dramatik. Është kontaktuar epidemiolog dhe i njëjti propozoi të kërkohet të mos ketë mësim me prezencë fizike, pasi prezenca fizike mund t’a përkeqësojë situatën edhe më shumë”, qëndron në sqarimin e Shtabit të krizës.

Shtabi kërkon të sillet vendim për ndjekje të mësimit online në kohëzgjatje prej një muaji për të gjithë nxënësit nga katër shkollat komunale fillore dhe të mesme. “Në atë mënyrë mund të ndiqet dhe të vihet nën kontrollë nga ana e punëtorëve shëndetësorë”, vlerësojnë prej atje.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Gostivari3 ditë më parë

Taravari: Pres nesër BDI të më sulmojë për spitalin në Kërçovë, për to un jam fajtor për gjithçka

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarpress.mk me donacion për nxënësit me rastin e 5 vjet ekzistencë të medias

Kulturë1 javë më parë

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Maqedoni4 ditë më parë

Prej të martës do të paguhen pensionet e shtatorit

Maqedoni1 javë më parë

Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Gostivari2 javë më parë

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Gostivari1 javë më parë

Sulm fizik në kazino në Gostivar, të arrestuar 2 persona

Maqedoni2 javë më parë

Katër ekspertë Gjermani të kyçen në hetimin për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Gostivari1 javë më parë

Në Gostivar i privuar nga liria një hotelier në lokalin e të cilit ka pasur mysafirë pa çertifikatën e vaksinimit

Gostivari2 javë më parë

E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

Gostivari3 ditë më parë

BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

Gostivari2 ditë më parë

Të arrestuar dy gostivaras për shkak të sulmit fizik dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!